Start X bez managera logowania

Start X Window bez managera logowania’, ‚start-x-window-bez-managera-logowania’, ‚Zazwyczaj sprawa jest banalna – system z pudełka startuje domyślnie w trybie graficznym, wyświetla GDM, KDM czy inny manager logowania. Można ustawić domyślnego użytkownika by za każdym razem nie wpisywać swojego loginu, a nawet ustawić automatyczne logowanie do X Window bez podawania hasła. W Ubuntu można to wyklikać w kilkanaście sekund.
W bardziej surowym systemie trzeba się bardziej nagimnastykować by osiągnąć podobny efekt. Podsumowując chcemy osiągnąć:

– automatyczne logowanie użytkownika w danej konsoli
– automatyczny start managera X Window np. Fluxbox
– logowanie do X Window bez użycia GDM, KDM czy XDM z podawaniem hasła
Najpierw tworzymy plik załatwiający automatyczne logowanie użytkownika sekol na konsoli, nazwijmy go twórczo: autologin.c
o zawartości:

int main() {   execlp( "login", "login", "-f", "sekol", 0);}

następnie kompilujemy i kopiujemy gdzie nam wygodnie, np do /usr/sbin

gcc -o autologin autologin.cchmod +x autologin && cp autologin /usr/sbin

Wybieramy sobie konsole, na której nastąpi autologin i zmieniamy odpowiadający jej wpis w /etc/inittab z przykładowo:

1:2345:respawn:/sbin/agetty 9600 tty1

na:

1:2345:respawn:/sbin/agetty -n -l /usr/bin/autologin 38400 tty1

Oznacza to nie mniej ni więcej, że w poziomach uruchamiania 2,3,4 i 5 dla pierwszej konsoli zostanie uruchomiony program autologin.
Teraz automatyczny start X-ów. Do .bash_profile lub globalnie do /etc/profile dodajemy warunek sprawdzający, czy jesteśmy faktycznie na pierwszej konsoli i jeśli tak, uruchamiający program ”startx”

if [ -z "$DISPLAY" ] && [ $(tty) == /dev/tty1 ]; then   startxfi

X Window uruchomiony przez usera sekol, uruchomiony fluxbox. Jednak jest to komputer w pracy i nie chcemy dawać okazji sprzątaczce do wykonania rm -rf / więc włączamy uwierzytelnianie hasłem (niekoniecznie tym samym jak do powłoki). W tym celu trzeba się zaopatrzyć w program xlock. Tworzymy plik z haslem:

openssl passwd tutaj-tajne-haslo > ~/.xlockrc

i dodajemy wywołanie xlock do pliku .xinitrc przed startfluxbox. Z polskimi znakami i pływającymi delfinami żeby ładniej było.
.xinitrc:

...xlock -font -*-helvetica-medium-r-normal-*-20-*-*-*-*-*-iso8859-2 -planfont -*-helvetica-medium-r-normal-*-20-*-*-*-*-*-iso8859-1 -mode atlantis &startfluxbox

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *