Aktualizacja

Plan „wydawniczy” książki LFS rozpisany jest na średnio dwie aktualizacje w ciągu roku. Przez pół roku nowsze wersje programów są testowane pod kątem bezproblemowej kompilacji i współdziałania ze sobą. Następnie instrukcje w książce są aktualizowane tak by uwzględnić nowy, sprawdzony zestaw programów.

Tak na prawdę nie są to jakieś rewolucyjne zmiany. Większość pakietów zmienia swoje ”mniejsze” numery wersji. Można wtedy po prostu przekompilować tylko ten pakiet, również w przypadku Glibc, GCC lub Binutils. Przykładowo jeśli zmienia się wersja z glibc-2.3.4 do glibc-2.3.5. Nie powinno to spowodować kłopotów – z naciskiem na ”nie powinno”. Od czasu do czasu trafi się jakaś grubsza aktualizacja ale nie dzieje się to tak często jak by się mogło wydawać. Jeśli jednak Glibc, GCC lub Binutils zmieni swoją główną wersję trzeba przekompilować LFS.

Perspektywa przeklepywania co pół roku wszystkich poleceń z książki w celu przekompilowania całego systemu mogła by zniechęcić nawet najwiekszego fana LFS. Dlatego też powstał projekt automatyzacji procesu budowania Systemu LFS Jhalfs. Najlepiej pobrać wersję z serwera svn

 

svn co svn://svn.linuxfromscratch.org/ALFS/jhalfs/trunk jhalfs

 

Jest to skrypt, a raczej całkiem spora liczba skryptów której działanie można skrótowo opisać jako:

-podstawowa konfiguracja za pomocą okienek dialogu (coś jak make menuconfig przy kompilacji jądra)
-pobranie aktualnego wydania książki LFS
-ekstrakcja instrukcji pobierania, kompilacji itp. z plików xml książki
-wykonanie wszystkich poleceń zgodnie z kolejnością zalecaną w książce

Na koniec pozostaje ręczne zmodyfikowanie pliku /etc/fstab, ręczna kompilacja jądra, ustawienie hasła root-a i zmodyfikowanie ustawień bootloadera, MBR. To w pewnym skrócie oczywiście. Po restarcie można uruchomić nową, zaktualizowaną wersję systemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *